
Un researcher aflat la început de carieră este remunerat cu 400-500 de euro net, un salariu apropiat de câştigul mediu net înregistrat la nivel national.
Salariul unui researcher (analist de date) fără experienţă pe piaţa muncii porneşte de 400-500 de euro net. „În general, angajaţii care lucrează în research sunt foarte tineri. În firmele de cercetare de piaţă, salariile pentru tinerii reasercheri fără niciun fel de experienţă pornesc de la 400-500 de euro net, dar cresc destul de repede. Astfel, o persoană cu 3-4 ani de experienţă în research poate ajunge să câştige peste 1.200-1.500 de euro net în fiecare lună”, declară Daniel Enescu, preşedintele companiei Millward Brown România, specializată în cercetare pentru branduri.
Salariul pe care îl primeşte un researcher junior este similar câştigului mediu net înregistrat la nivel naţional, care în februarie a fost de 1.950 de lei, potrivit datelor centralizate de Institutul Naţional de Statistică.
Un analist de date fără experienţă poate ajunge un researcher bun după ce acumulează o experienţă de 2-3 ani. „Un researcher care îşi doreşte să ajungă la un nivel care să-i permită să poată discuta de la egal la egal cu un client, în terminologie de marketing, mai are nevoie de încă 3-5 ani de zile de experienţă, pe lângă cei 2-3 ani iniţiali. Într-un scenariu profesional deloc improbabil, cineva care se angajează ca researcher poate să ajungă, în timp, director de marketing într-o companie multinaţională”, afirmă Enescu.
Un tânăr care îşi doreşte să se angajeze ca researcher trebuie să aibă competenţe şi abilităţi specifice, în funcţie de aria de cercetare de interes. „Cercetarea are două ramuri foarte mari: calitativă și cantitativă. În general, pe cercetarea cantitativă lucrezi cu cifre și abilitățile analitice sunt critice. Cu alte cuvinte, în această zonă sunt mai potriviţi oamenii care au capacitatea de a lucra și de a înțelege cifrele şi de a fi foarte precişi în utilizarea lor. În zona calitativă, sunt mai importante creativitatea, precum şi capacitatea de a lucra cu oamenii și de a înțelege ceea ce vor să spună. Când facem angajări pentru firma noastră, nu ne uităm doar la absolvenţii anumitor facultăţi, ci recrutăm de oriunde, atâta vreme cât persoanele respective au talent, abilităţile necesare şi o dorinţă de dezvoltare”, precizează Enescu.
Preşedintele Millward Brown România adaugă că oricine îşi doreşte să lucreze ca researcher nu se va plictisi la job. „Ca researcher ai foarte multe de învățat. De asemenea, ai și posibilitatea de a-ți vedea munca finalizată. Totodată, accesezi o mulţime de problematici, deoarece, ca researcher, lucrezi pe foarte multe pieţe”, arată Enescu.
Un proces de research realizat profesionist durează minimum două săptămâni.
„Clientul este cel care decide unde are nevoie de research. În funcţie de cât de mare este miza fiecărui proiect în parte, clienţii au tendinţa de a face mai mult sau mai puţin research”, mai spune Daniel Enescu.
În prezent, eJobs, cea mai mare platformă online de recrutare din România, are în oferta sa peste 20 de locuri de muncă pentru candidaţii interesaţi să lucreze ca analişti de date.